fffffffffffffffffff
2 yıl önce fffffffffffffffffff
Maltese Terrier
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe popülerleşen köpek ırklarından biri olan Maltese terrier ya da diğer ismi ile Malta köpeği sevimli görünüşünün yanı sıra uyumlu karakteri ile de tanınıyor. Az tüy dökmesi sebebiyle özellikle evde bakmak için çok uygun olan bu sevimli köpekler fazla havlamamaları nedeniyle de tercih ediliyor. 
Maltese terrier kökeni
 
 
Maltese terrier ırkının kökeni isminden de anlaşılabileceği üzere Malta ve bu köpeklerin yaklaşık 2800 yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor. Bir Akdeniz adası olan Malta’dan dünyaya yayılan ırkın hangi ırklardan türediği ise kesin olarak bilinmemekle birlikte Pomerian, Tibet terrieri gibi Asya kökenli türlerden gelmiş olabileceğine inanılıyor. Maltese terrier’in Amerika’ya ilk geliş tarihi ise 1870. American Kennel Club ırkı 1888 senesinde resmi olarak tanımış. Maltese terrier uzun süre aristokratların ve zenginlerin ilk tercihlerinden biri olmuş.
Maltese terrier fiziksel özellikleri
 
 
 
Maltese terrier ırkının en belirgin fiziksel özelliği beyaz ve uzun kürküdür. 22 santim uzunluğa ulaşabilen ipeksi ve parlak tüyleri bu köpeklere çok güzel bir görünüm kazandırır. Maltese terrierlerin kürk rengi çoğunlukla beyazdır, beyazın yanı sıra açık fildişi renkli olanları da vardır ve bu renk de bu ırkta kabul edilir. Bu küçük köpeklerin ağırlıkları 3-4 kilo, yükseklikleriyse 20-25 santim arasında değişir. Maltese terrier köpeklerin kulaklarıysa uzun ve düşüktür. Alın çıkıntısı keskin olan bu köpeklerin burunları ise siyahtır. Maltese terrier bunların yanı sıra hemen hiç tüy dökmediği için evde bakmak için en uygun ırklardan biri olarak kabul edilir.
Maltese terrier karakteri
Maltese terrier bugün dünyanın en fazla birlikte yaşanan köpek ırklarından biri ve bunun en önemli sebebi de bu minik köpeklerin harika karakter yapıları. Sahiplerine karşı son derece sadık olan Maltese terrierler aynı zamanda sevecen ve kibar köpeklerdir. Kediler de dahil olmak üzere diğer hayvanlarla gayet sıcak ilişkiler kurabilen Malta köpekleri bu yüzden kalabalık hayvanlı evlerde yaşamak için de gayet uygundur. Gereksiz yere havlama eğiliminde değildirler, ancak şüpheli ya da tehlikeli durumlar karşısında havlarlar, bu da başarılı birer alarm köpeği olmalarını sağlar. Hepsi değilse de bazı Maltese terrierler sahiplerini kıskanma eğiliminde olabilir, bu sebeple bu köpeklerle ilişki kurulurken dengeli olmak çok önemlidir, aksi takdirde sahibini diğer insanlardan ve hayvanlardan kıskanabilir ve sert olarak tanımlanabilecek davranışlar sergileyebilirler. Ayrıca Maltese terrierler çocuklarla ilişki kurarken de dikkatli olmak gerekebilir, zira kendisine dikkatsiz ve hoyrat davranan çocuklara karşı da sertleşebilirler.
Maltese terrier eğitimi
Sevimli Maltese terrier ırkı çoğunlukla kolay eğitilebilir, özellikle tuvalet eğitimi konusunda gayet başarılırdır. Bu ırk arasında nadiren tuvalet eğitimi konusunda zorlanan bireyler çıkabilir ancak bunu da sakin ve kararlı bir tavırla aşmak mümkündür. Maltese terrier eğitirken sert bir dilden kaçınmak en doğrusudur. Bunun yerine cesaret veren bir dil ile eğitmek çok daha kolay olacaktır. Unutmayın ki Maltese terrierler hassas yapılıdır, dolayısıyla eğitimde sert bir dil kullanmak kırılmalarına yol açabilir.
Maltese terrier bakımı
Bu ırkın tüy dökmediğini belirtmiştik, tüy dökmediklerinden ölü tüyler kürklerinde birikebilir bu sebeple Maltese terrier köpeklerin muhakkak uygun fırça ya da tarakla düzenli olarak taranmaları bakımlarının önemli bir unsurudur. Ayrıca kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Kulakların uzayan iç tüylerini de kesmek gerekir. Ağız çevresi ile göz çevresini de düzenli olarak temizlemek önemlidir. Sık olmamak kaydıyla köpek şampuanı ile kulaklarına ve gözlerine su kaçırmamaya özen göstererek yıkanabilir. Kimi Maltese terrier sahipleri köpeklerini tıraş ettirmeyi tercih etse de tıraş ettirmek yerine düzenli taramak çok daha doğrudur. Maltese terrier ırkının yaşam süresi uzundur, ortalama ömürleri 12-14 yıl olmakla birlikte iyi bakılanları rahatlıkla 18 yaşına dek yaşayabilirler. Bu köpekler ev içinde yaşamaya uygundur ve soğuktan olumsuz etkilenerek hasta olabilirler, dolayısıyla Maltese terrier bakımı için ideal ortam evin içidir.
Maltese terrier egzersiz ihtiyacı
Minik Maltese terrierler hareketli köpeklerdir ve oyun oynamayı çok severler. Ev içinde sevimli dostunuzla oynamanız ve tuvaleti için düzenli olarak dolaştırmanız Maltese terrierlerin egzersiz ihtiyacını karşılamaları için yeterli olacaktır. Oyun oynamanın bu sevimli köpekleri çok da mutlu ettiğini eklemeden geçmeyelim.
 
Popüler Yazılar
3 yıl önce Arayan Kim? Numara Sorgulama

Arayan Kim? Numara Sorgulama

ehberiniz üzerinden kayıtlı olmamakta olan bir numara sizleri aradığında ve bu arayan numaranın kime ait olduğunu merak mı ediyorsunuz?
3 yıl önce Numara Sorgulama

Numara Sorgulama

Bilinmeyen numara sorgulama
3 yıl önce Avea ( Türk Telekom )

Avea ( Türk Telekom )

avea müşteri hizmetleri
2 yıl önce fffffffffffffffffff
3 yıl önce Turkcell Gizli Numara Engelleme

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Turkcell Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır